Dobór dysku twardego

Jaki dysk wybrać..

Dobór dysku twardego, obecnie to największy problem dla wielu użytkowników prywatnych, firmowych, czy nawet ludzi z branży.

Obecnie jest kilka rodzajów dysków twardych na rynku segmentu sektora IT.

Dyski twarde, jako nośniki danych spełniają jedną z najważniejszych funkcji przechowywania danych grania, pracy, czy też realizacji naszych pomysłów.

Jest kilka rodzaju dysków twardych i warto się zastanowić przed zakupem nad przeznaczeniem oraz wyborem odpowiedniego nośnika danych.


Dyski twarde SSD.

Kto nie słyszał pochlebnych opinii, o dyskach twardych SSD. Chyba każdy.? Dyski te cechuje duża prędkość dostępu do danych brak części ruchomych, cicha praca.

Niestety te dyski mają wadę.

Dyski SSD, są w całości nośnikami elektronicznymi i jak każde urządzenie elektroniczne w każdej chwili może zostać uszkodzone.

Mają również wyższą podatność na uszkodzenia, nawet mechaniczne spowodowane niewłaściwym użytkowaniem.

Dyski SSD są idealne dla graczy i projektów graficznych, ale pod warunkiem wykonywania kopi bezpieczeństwa w chmurze lub na innym nośniku danych.

Jako dyski główne w firmach, są i powinny być zakazane, gdyż odzyskanie danych z przepalonych, sektorów pamięci dysku SSD JEST niemożliwa.

Dlatego takie dyski powinniśmy wybierać, gdy mamy komputer do grania, i dobrą politykę bezpieczeństwa danych. Poprzez częste i regularne robienie kopii zapasowych.


Dyski twarde HDD.

Dyski te ze względu na dopracowaną technologię, są najbardziej stabilnym nośnikiem danych.

Odzyskiwanie nawet w przypadku uszkodzenia takiego dysku, prawie zawsze jest możliwe.

Nie posiadają błędów dysków SSD czyli tylko części elektronicznej.

Są wolniejsze od dysków SSD ale dają nam stabilność i pewność niż dyski SSD.

Dlatego tego rodzaju dyski twarde są idealnym rozwiązaniem do firm, lub jako stabilne stacje przechowujące dane.

Przeciętny użytkownik i tak bo zbuforowaniu swoich programów nie zauważy różnicy. Różnice widać przy obsłudze multimediów, obróbce grafiki i każdym działaniu wymagającego przetworzenia dużej ilości danych. Dlatego tez jest to najlepszy wybór do każdej firmy.


Dyski SSHD.

Dyski SSHD, to coraz popularniejszy nośnik danych.

Łączy w sobie cechy, dysku HDD, oraz SSD.

Jest to hybryda, która jako pierwszy stworzył potentat w produkcji dysków twardych firma SEAGATE.

Dyski te cechuje szybkość działania.

Dysków SSD specjalnie odseparowana pamięć jest pamięcią dla sytemu operacyjnego. Który dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo szybko się ładuje oraz druga część dysku jest dyskiem tradycyjnym HDD.

Można by powiedzieć genialne rozwiązanie. Jednak na chwile obecną nie jest to BEZPIECZNY nośnik danych.

Technologia, jest jeszcze w fazie rozwoju, dlatego te dyski polecane są do domowego użytku, jako dyski normalnego użytkowania bez danych strategicznych.

Choć można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości technologia będzie dopracowana i na pewno wyprą tradycyjne dyski twarde.

Mam nadzieję, że te krótkie streszczanie, pomoże w wyborze dysku twardego, który będzie spełniał nasze zadania.