Samodzielne odzyskiwanie danych z dysku

Jak samemu odzyskać dane po formatowaniu.

Obecnie technologia półprzewodników, zmieniała pojęcie odzyskiwania danych po formacie lub tz.szybkim formatowaniu.

O ile z dysków magnetycznych odzyskiwanie po formatowaniu jest dość powszechne i skuteczne pod warunkiem, że zachowamy oczywiste kroki bezpieczeństwa.

Niestety nie ma tak różowo z dyskami SSD. Specyfika oraz dowolność rozwiązań, jakimi się kierują producenci dysków powoduje, że metody odzyskiwania danych z dysków Nand są do każdego dysku indywidualnie dobierane i nie zawsze prace kończą się sukcesem.

Spowodowane jest to, że każdy dysk oparty o półprzewodniki, ma wewnętrzne oprogramowanie tz. Trim.

Trim wielkie zło.

Parametr ten odpowiada za kasowanie ładunków w komórkach, które oznaczone są, jako usunięte dane.

Jeżeli kasujemy lub formatujemy dysk SSD, z tym parametrem szanse na odzyskanie danych są praktycznie zerowe.

Parametr Trim w teorii odpowiada za wydłużenie czasu pracy dysku SSD, jednak jak dowodzą badania jedynie nieznacznie podnosi wydajność, zaś skutecznie uniemożliwia odzyskanie danych.

Dlatego rozsądnym jest, aby samodzielnie wyłączyć parametr Trim, który w przypadku utraty danych uniemożliwi ich odzyskanie.

Wyłączenie parametru Trim odbywa się konsolę CMD.

TRIM wyłącza się tak łatwo, jak się włącza.

Odbywa się to również za pomocą wiersza poleceń – należy wprowadzić polecenie disabledeletenotify 1.

Powinien pojawić się komunikat NTFS DisableDeleteNotify = 1, co oznacza, że ​​funkcja jest wyłączona.

Analogicznie parametr 0 włącza funkcję Trim.

Wymienione tu metody włączania i wyłączania TRIM działają w systemach Windows w wersji 7, 8 i 10

Jednak, gdy już dochodzi do utraty danych można spróbować odzyskać dane jednym z wielu programów dostępnych w Internecie. Z darmowych Test Disk.

Jest tylko jeden problem, który powinien nam towarzyszyć w każdej sytuacji, gdy utracimy dane.

Należy do odzyskiwania danych się przygotować.

Nigdy, ale to nigdy nie należy instalować oprogramowania do odzyskiwania danych na dysku, z którego odzyskujemy dane.

Dysk najlepiej odpiąć od komputera lub zdemontować z laptopa i podłączyć pod drugi komputer, który posiada odpowiednią ilość wolnej przestrzeni dyskowej do z rzucenia danych lub wykonania kopii posektorowej.

Jeżeli już się przygotowaliśmy do odzyskania danych, najlepszym rozwiązaniem było by wykonanie kopii posektorowej I PRACOWAC NA WŁASNIE TAKIM OBRAZIE.

Dlaczego.?

Z prostej przyczyny w przypadku uszkodzenia lub utraty danych obraz posektorowy pozwala nam na swobodną i wielokrotną pracę na utraconymi danymi, bez konieczności posiadania fizycznego nośnika.

Skanowanie oraz jakiekolwiek czynności na nośniku,które zawsze mogą doprowadzić do nadpisania i tym samym na ich bezpowrotne skasowanie.

Odzyskiwanie danych wymaga czasu, cierpliwości oraz wiedzy.

Jednak w prostych przypadkach możliwe odzyskanie danych w sposób samodzielny jest możliwe o ile się do tego przygotujemy.

Dane, które uda nam się odzyskać ZAWSZE, ale to Zawsze zapisujemy na drugim nośniku, NIGDY na dysku, z którego odzyskujemy dane.

W ten sposób możemy próbować różnymi metodami odzyskać dane z pewnością, że nie nadpiszemy danych.

Jeżeli nie czują się Państwo na siłach samodzielnie odzyskać danych, zawsze można skorzystać z usług odzyskiwania danych takiej firmy jak nasza.

Życzymy powodzenia w samodzielnym odzyskiwaniu danych, oraz zapraszamy do nas, jeśli potrzebują Państwo usług odzyskiwania danych.

Zawsze lepiej zlecić odzyskanie danych, jeśli wiemy, że nie poradzimy sobie z odzyskiwaniem dach, tym samym zmniejszymy ryzyko bezpowrotnego wykasowania danych.