Dyski SSD szanse

Skuteczność odzyskiwania danych z dysków SSD.

Kilka słów o szansie na odzyskanie danych z dysku SSD

Skuteczność odzyskiwania danych z dysków SSD, uwarunkowana jest kilkoma aspektami.

Dyski twarde SSD, jako nośniki dane w technologii Nand, są dyskami o dużej stabilności, do czasu awarii elektronicznej.

Wtedy ważnym kryteriami są, na jakim kontrolerze dane dyski pracują, jakie parametry włączone np. Trim, rodzaj typów kości pamięci Nand producent doceniony, czy też dopiero wchodzący na rynek.


Dyski twarde SSD kontroler.

Phision S11. Jest to najbardziej awaryjny kontroler w dyskach SSD stosowany często w dyskach GoodRam, Transcend oraz starszego typu dyskach SSD np. Kingston Patriot Spark.

Najczęstszymi objawami uszkodzenia kontrolera jest widoczność dysku, jako SataFirm S11 lub widoczność dysku, jako pełna pojemność np. 240 gb, ale brak możliwości odczytania danych ogólnie dostępnymi narzędziami.


Uszkodzenia dysku SSD.

Jest to uszkodzenie, które takie jak nasza firma Del-System, jest wstanie odzyskać dane, dzięki np. karcie PC3000 SSD. Ale również użytkownik nie jest bezbronny.

Oprogramowanie układowe można uaktualnić, i awaryjność dysku spadnie do 98 %.Standardowo w Awaryjnym kontrolerze jest wersja oprogramowania „ tz. Firmware” 1.1.

Która to wersja jest na tyle niedopracowana, że dysk SSD pada bez ostrzeżenia.

Aktualizacja oprogramowania do wersji 1.2 Lub 1.3 Daje nam już praktycznie gwarancję, że nie nastąpi blokada dostępu do naszych danych.


Odzyskiwanie danych z dysków SSD 90% skuteczności.

Oczywiście nie ma nigdy 100%, ale w naszej wieloletniej karierze w sektorze odzyskiwania danych, właśnie oprogramowanie układowe dysków SSD 1.1, Zawsze sprawiało problemy, zaś wyższe wersje się nie trafiały.

Jak z każdym urządzeniem dyski SSD należy, a nawet obowiązkowo trzeba uaktualniać do najnowszych wersji oprogramowania układowego.

Niweluje to wszystkie znalezione problemy zgłaszane przez użytkowników do producenta.

Producenci dysków SSD wbrew złej obiegowej opinii, bardzo starają się aktualizować oprogramowanie swoich dysków SSD, w celu bezawaryjnej pracy w czasie okresie gwarancji, który nie rzadko wynosi 5 lat.


I mimo że coraz doskonalsza technologia nie jest też rzadkim przypadkiem uszkodzenie dysków SSD.

W sposób trwały po przepięciu. W takim przypadku pozostaje jedynie wylutowanie kości pamięci i odczytanie danych za pomocą specjalistycznych narzędzie PC3000 SSD Lub MRT .

Oczywiście trzeba mieć również oprogramowanie które scali nam obrazy z każdej kości pamięci w obraz dysku i możemy z takiego obrazy odzyskać dane.

Uszkodzenia ,w których trzeba wylutować kość pamięci dysku SSD Stanowią jedynie 5 % uszkodzeń dysków SSD przynajmniej w naszej firmie odzyskującej dane Del-System.


Odzyskiwanie danych z dysków SSDA parametr TRIM.

Teraz kilka słów o parametrze Trim.

Należy wziąć pod uwagę, że TRIM całkowicie usuwa dane w nieużywanych komórkach bez możliwości jego odzyskania TRIM skanuje rekordy plików i informuje kontroler sterujący, które bloki nie muszą być dostępne a które są niezbędne.

Następnie kontroler działa na danych tylko z tych części pamięci, na których zapisywane są jakiekolwiek informacje, pomijając nieużywane. W rezultacie prędkość dysku pozostaje wysoka nawet po wielokrotnym usunięciu i skopiowaniu plików , a dysk SSD działa z pełną prędkością.


Dlatego ważne jest podjęcie decyzji czy ten parametr jest na niezbędny .Ważne to ze względu ,że w przypadku tz.

Formatowania dysku nie ma możliwości odczytania danych w sposób czytelny . Wszystkie dane na dysku mimo poprawnego wskazania wielkości pliku będą uszkodzone. Odzyskanie danych po formacie parametrem TRIM jest niemożliwe.

Dlatego też w chwili gdy z formatujemy dysk SSD Z PARAMETREM TRIM ,Należy jak najszybciej wyłączyć tę funkcję i odłączyć dysk SSD od urządzenia.

Parametr Trim wyłączamy jedną komendą w wierszu poleceń CMD „fsutil behavior set disabledeletenotify 1.”

Pod żadnym pozorem nie próbujemy nawet pracować , na takim dysku .


Szybka reakcja czasem pozwoli nam na odtworzenie danych np. w takiej firmie jak nasza Del-system.